2012 Award Winners

Congratulations to these excellent runners!

CARA Runners of the Year: Emisael Favela and Columba Montes

Junior Runners of the Year: Michael Banasik and Isabella Alansari

Masters Runners of the Year: Rob Chenoweth and Angelica Guerrero

Veteran Runners of the Year: Barry Brandt and Kayoko Hamamura

Senior Runners of the Year: Eric Burgess and Nancy Rollins

Super Senior Runners of the Year: Ed Packel and Lois Gilmore

Clydesdale/Athena Runners of the Year: Mick Brown and Helen Nuttall

Best Race of the Year: Race That's Good for Life 5K

2012 Hall of Fame Recipients: Tim Conheady and Isola Metz


CARA Overall Winners - 2012

Male

  1. Emisael Favela, Berwyn
  2. Mark Wehrman, Chicago
  3. Tim Hamilton, Grayslake
  4. Scott Mangum, Barrington (tie)
  5. Michael Cauley, Bloomingdale (tie)
  6. Christian Escareno, Chicago
  7. Matthew Jeromin, Roselle
  8. Rob Chenoweth, Chicago
  9. Scott Laumann, Chicago
  10. Justin Jackson, Chicago

Female

  1. Columba Montes, Chicago
  2. Wendy Jaehn, Chicago
  3. Kristen Heckert, Lisle
  4. Kristine Burgess, Mundelein
  5. Stephanie Hughes, Chicago
  6. Sherri Breese, Palatine
  7. Helen Nuttall, Oak Park
  8. Angelica Guerrero, Chicago
  9. Heather Swink, Barrington
  10. Erika Vazquez, Hampshire

CARA Age Graded Champions - 2012
In each race, 15 points were awarded to finisher with the highest age-graded score, 14 for second, etc. Runners were ranked at year-end using points from their 10 best races.

  1. Nancy Rollins, Evanston
  2. Barry Brandt, Villa Park
  3. Tim Conheady, Elmhurst
  4. Lois Gilmore, Janesville
  5. Grace Wasielewski, Prospect Heights
  6. Craig Gunby, Palatine
  7. Emisael Favela, Berwyn
  8. Rob Chenoweth, Chicago
  9. Brian Sweeney, Chicago
  10. Eric Burgess, Long Grove

CARA Age Group Winners - 2012

14 & Under    
1. Michael Banasik, Elk Grove Village   1. Isabella Alansari, Hoffman Estates
2. Paolo Tiongson, Skokie   2. Mary Blankemeier, Oak Park
    3. Lindsay Graham, Lombard
     
20 - 24    
1. Christian Escareno, Chicago   1. Stephanie Hughes, Chicago
2. Christopher Mileto, Chicago   2. Adrienne Andeen, Schaumburg
     
25 - 29    
1. Tim Hamilton, Grayslake   1. Kristine Burgess, Mundelein
2. Mark Wehrman, Chicago   2. Sherri Breese, Palatine
3. Matthew Villicana, Chicago   3. Kristen Heckert, Lisle
     
30 - 34    
1. Michael Cauley, Bloomingdale   1. Columba Montes, Chicago
2. Matthew Jeromin, Roselle   2. Helen Nuttall, Oak Park
3. Steve Breese, Palatine   3. Erika Vazquez, Hampshire
     
35 - 39    
1. Emisael Favela, Berwyn   1. Wendy Jeahn, Chicago
2. Scott Mangum, Barrington   2. Carolyn Martineau, Chicago
3. Dave Schaefers, Schaumburg   3. Lisa Czepiel, Elk Grove Village
     
40 - 44    
1. Rob Chenoweth, Chicago   1. Danielle Steimel, Aurora
2. Doug Pearson, Elgin    
3. Scott Laumann, Chicago    
     
45 - 49    
1. Carlos Viramontes, Tinley Park   1. Geri Bensen, Oak Park
2. Kelly McGovern, Bartlett   2. Ann Joyner, Berwyn
3. John Gervase, Burr Ridge    
     
50 - 54    
1. Barry Brandt, Villa Park   1. Angelica Guerrero, Chicago
2. Craig Gunby, Palatine   2. Kayoko Hamamura, Chicago
3. Mark Przybyla, Palatine   3. Barb McGovern, Bartlett
     
55 - 59    
1. Tim Conheady, Elmhurst   1. Grace Wasielewski, Prospect Heights
2. Keith Burns, Evanston   2. Melissa Savage, Chicago
3. Keith Holzmueller, Evanston   3. Maribeth Ward, Chicago
     
60 - 64    
1. Eric Burgess, Long Grove   1. Isola Metz, Wheaton
2. Bob Richards, Villa Park    
3. Fritz Gareis, Wilmette    
     
65 - 69    
1. Andrew Suozzo, Chicago   1. Nancy Rollins, Evanston
2. John Albanese, McHenry   2. Susan Zwolfer, Chicago
3. Adrian Malec, Park Ridge   3. Eileen Malec, Park Ridge
     
70 - 74    
1. Ed Packel, Lake Forest   1. Janet Draheim, Arlington Heights
2. John E. Young, Woodridge    
3. Frank Nicholson, Chicago    
     
75 - 79    
1. Kirby Anderson, Cicero    
2. Todd Fandell, Wilmette    
3. Carl Hays, Batavia    
     
80 - 84    
1. Dick Lamermayer, Aurora   1. Lois Gilmore, Janesville
     
85 & Older    
1. Robert Taylor, Oak Park    


CARA Clydesdale / Athena Age-Graded Division Winners - 2012

A    
1. David Dziagwa, Prospect Heights   1. Diana Mulka, Woodridge
2. Jeff Giffin, Niles    
3. Frank Hansen, Forest Park    
     
B    
1. Mick Brown, Chicago   1. Amy Ma, Chicago
2. Lynn Crim, Schaumburg    
3. Daniel Pintar, Hoffman Estates    
     
C    
1. Gregory Smith, Long Grove   1. Leslie Kelpsch, Chicago
2. Steve Sarowitz, Highland Park   2. Kimberley Stedman, Chicago
3. Eric Landschoot, LaGrange   3. Ruth Bonacci, Chesterton IN
     
D    
1. Jeffrey West, Carol Stream    
2. Vincent Ackerman, Bloomingdale    


CARA Club Circuit Winners - 2012

Dick Pond Fast Track Racing Team

  • Combined (Age-Graded) Category

  • Male Open Category
  • Female Open Category
  • Male Masters Category
  • Female Masters Category
  • Male Veteran Category
  • Female Veteran Category

Lake Forest / Lake Bluff Running Club

  • Male Senior Category


Evanston Running Club

  • Female Senior Category


CARA Corporate Circuit Winners - 2012

  1. Sargent & Lundy
  2. Molex
  3. Metra

 

Participation Award Winners - 2012

Muhammad Alansari, Hoffman Estates
John Albanese, McHenry
Kirby Anderson, Circero
Chuck Aron, Chicago
Stephanie Bass, Richton Park
Geri Bensen, Oak Park
Nick Bensen, Oak Park
Ruth Bonacci, Chesterton IN
Eric Burgess, Long Grove
Arlyne Chin, Chicago
James Conyers, Lombard
Lynn Crim, Schaumburg
Lisa Czepiel, Elk Grove Village
David Dziagwa, Prospect Heights 
Todd Fandell, Wilmette
Nicole Fritz, Manhattan 
Fritz Gareis, Wilmette 
Angelica Guerrero, Chicago
Frank Hansen, Forest Park 
Bill Igoe, Downers Grove
Ann Joyner, Berwyn 
Ken Kansa, Oak Park
Leslie Kelpsch, Chicago
Gerard Kenny, Oak Park
Peter Klaeser, Sauk Village 
Dick Lamermayer, Aurora
Eric Landschoot, LaGrange
Amy Ma, Chicago
Eileen Malec, Park Ridge
Janusz Malski, Chicago
Scott Mangum, Barrington
Barb McGovern, Bartlett
Kelly McGovern, Bartlett
Cary Mele, Chicago
Isola Metz, Wheaton
Connie Michalarias, Chicago
Frank Nicholson, Chicago 
Helen Nuttall, Oak Park
Ed Packel, Lake Forest 
Doug Pearson, Elmhurst 
Katie Romano, Huntley
Rick Romanow, Schaumburg
Roberto Sarli, Blue Island 
Kimberley Stedman, Chicago
Danielle Steimel, Aurora
Annette Towler, Oak Park
Carlos Viramontes, Tinley Park
Maribeth Ward, Chicago
John E. Young, Woodridge

Long Distance Award Winners - 2012

Kirby Anderson, Cicero
Chuck Aron, Chicago
Ruth Bonacci, Chesterton IN
Arlyne Chin, Chicago
Lynn Crim, Schaumburg
Jen Donahoo, Melrose Park
David Dziagwa, Prospect Heights
Nicole Fritz, Manhattan
Fritz Gareis, Wilmette
Frank Hansen, Forest Park
Tina Helm, Elmhurst
Ann Joyner, Berwyn
Ken Kansa, Oak Park
Gerard Kenny, Oak Park
Dana Lesus, Yorkville
Adrian Malec, Park Ridge
Mark McHugh, Broadview
Rick Romanow, Schaumburg
Greg Smith, Long Grove
Danielle Steimel, Aurora
Susan Taylor, Spring Grove
Susan Valene, Carol Stream
Carlos Viramontes, Tinley Park
Maribeth Ward, Chicago
Grace Wasielewski, Prospect Heights