2013 Awards Winners

Congratulation to the 2013 Award Winners!

CARA Runners of the Year: Emisael Favela and Jacqui Giuliano

Junior Runners of the Year: Kenny Herrmann and Isabella Alansari

Masters Runners of the Year: Scott Laumann and Julie Talbot

Veteran Runners of the Year: Craig Gunby and Angelica Guerrero

Senior Runners of the Year: Eric Burgess and Nancy Rollins

Super Senior Runners of the Year: Ed Packel and Doris Schertz

Clydesdale/Athena Runners of the Year: Mick Brown and Helen Nuttall

Best Race of the Year: Race That's Good for Life 5K

Youth Circuit Participation Award: Ryder Conway and Kennedy Calcagno

2013 Hall of Fame Recipients: Grace Wasielewski, Barry Brandt, Eric Burgess, Gregory Smith (Clydesdale/Athena), David Dziagwa (Clydesdale/Athena) and Steve Sarowitz (Clydesdale/Athena)

CARA Overall Winners - 2013

Male

  1. Emisael Favela, Berwyn
  2. Jeremy Ruston, Roselle
  3. Michael Cauley, Bloomingdale
  4. Scott Laumann, Chicago
  5. Scott Mangum, Barrington
  6. Robert Wiegand, Chicago
  7. Matthew Jeromin, Roselle
  8. Rob Chenoweth, Chicago
  9. Michael Martineau, Chicago
  10. Craig Gunby, Palatine

Female

  1. Jacqui Giuliano, Oakwood Hills
  2. Pamela Staton, Chicago
  3. Wendy Jaehn, Chicago
  4. Stephanie Hughes, Chicago
  5. Columba Montes, Chicago
  6. Helen Nuttall, Oak Park
  7. Jennifer Pfaff, Chicago
  8. Kristine Burgess, Mundelein
  9. Angelica Guerrero, Chicago
  10. Carolyn Martineau, Chicago

CARA Age Graded Champions - 2013
In each race, 15 points were awarded to finisher with the highest age-graded score, 14 for second, etc. Runners were ranked at year-end using points from their 10 best races.

  1. Nancy Rollins, Evanston
  2. Grace Wasielewski, Prospect Heights
  3. Angelica Guerrero, Chicago
  4. Lois Gilmore, Janesville
  5. Brian Sweney, Chicago
  6. Barry Brandt, Villa Park
  7. Scott Laumann, Chicago
  8. Craig Gunby, Palatine
  9. Emisael Favela, Berwyn
  10. Wendy Jaehn, Chicago

CARA Age Group Winners - 2013

14 & Under    
1. Kenny Herrmann, Libertyville   1. Isabella Alansari, Hoffman Estates
2. Evan Smith, Long Grove   2. Hallie Voss, Oak Park
     
20 - 24    
    1. Stephanie Hughes, Chicago
    2. Linsday Doherty, Chicago
     
25 - 29    
1. Joe Vukits, Schaumburg   1. Jacqui Giuliano, Oakwood Hills
    2. Pamela Staton, Chicago
    3. Kristine Burgess, Mundelein
     
30 - 34    
1. Michael Cauley, Worthington OH   1. Helen Nuttall, Oak Park
2. Jeremy Ruston, Roselle   2. Columba Montes, Chicago
3. Matthew Jeromin, Roselle   3. Erica Alansari, Hoffman Estates
     
35 - 39    
1. Emisael Favela, Berwyn   1. Wendy Jeahn, Chicago
2. Robert Wiegand, Chicago   2. Jennifer Pfaff, Chicago
3. Scott Mangum, Barrington   3. Carolyn Martineau, Chicago
     
40 - 44    
1. Scott Laumann, Chicago   1. Julie Talbot, Arlington Heights
2. Scott Ebeling, Evanston   2. Julie Bruns, Elmhurst
3. Suresh Decosta, Skokie   3. Christine Gates, Algonquin
     
45 - 49    
1. Mark Krause, Villa Park   1. Geri Bensen, Oak Park
2. Manny Chavez, Chicago   2. Kristin Otto, Peoria
3. Doug Pearson, Elgin   3. Renee Severa, Burr Ridge
     
50 - 54    
1. Craig Gunby, Palatine   1. Angelica Guerrero, Chicago
2. Mark Przybyla, Palatine   2. Kayoko Hamamura, Chicago
3. Mike Geldean, Minooka   3. Ann Joyner, Berwyn
     
55 - 59    
1. Barry Brandt, Villa Park   1. Melissa Savage, Chicago
2. Keith Holzmueller, Evanston   2. Maribeth Ward, Chicago
3. Brian Sweney, Chicago   3. Susan Fernandez, Chicago
     
60 - 64    
1. Eric Burgess, Long Grove   1. Grace Wasielewski, Prospect Heights
2. Bob Richards, Villa Park   2. Kaori Maeshima, Batavia
3. Bill Leiner, Evanston   3. Cynthia Kimball, Wheaton
     
65 - 69    
1. Bob Sievert, Stevensville MI   1. Nancy Rollins, Evanston
2. John Albanese, McHenry   2. Isola Metz, Wheaton
3. Adrian Malec, Park Ridge   3. Stacia Taylor, Oak Park
     
70 - 74    
1. Ed Packel, Lake Forest   1. Doris Schertz, Lombard
2. Joe Sehnal, Hoffman Estates    
3. Bill Klopsch, Skokie    
     
75 - 79    
1. Frank Nicholson, Chicago    
2. Nick Koplos, Huntley    
3. Russell Scott, Dekalb    
     
80 - 84    
1. Dick Lamermayer, Aurora   1. Lois Gilmore, Janesville WI
2. Wayne Gilmore, Janesville WI    
     
85 & Older    
1. Robert Taylor, Oak Park    

 CARA Clydesdale / Athena Age-Graded Division Winners - 2013

A    
1. David Dziagwa, Prospect Heights (tie)    
2. Greg Smith, Long Grove (tie)    
3. Jeff Giffin, Niles    
     
B    
1. Mick Brown, Chicago   1. Debbie Moss, Chicago
2. Steve Sarowitz, Highland Park   2. Elaine Diveley, Naperville
3. Lynn Crim, Schaumburg   3. Cheryl Belles, Chicago
     
C    
1. Michael Trepelas, Chicago   1. Leslie Kelpsch, Chicago
2. Tom Brandt, Chicago   2. Ruth Bonacci-Klaeser, Sauk Village
3. Jeffrey West, Carol Stream    

 2013 CARA Youth Circuit - Age Group Winners

8 & Under    
1. Hunter Jaehn, Chicago   1. Olivia Van Kooten, Morton Grove
2. Mikey Calcagno, Elmhurst    
     
9 & 10    
1. Ryder Conway, Oak Park   1. kennedy Calcagno, Elmhurst
     
11 & 12    
1. Jason Gasser, Naperville    

 CARA Club Circuit Winners - 2013


Dick Pond Fast Track Racing Team

  • Combined (Age-Graded) Category (1st Place)

  • Male Open Category (1st Place)
  • Female Open Category (1st Place)
  • Male Masters Category (1st Place)
  • Female Masters Category (1st Place)
  • Male Veteran Category (1st Place)

Lake Forest / Lake Bluff Running Club

  • Male Senior Category (1st Place)

Evanston Running Club

  • Female Senior Category (1st Place)
  • Male Senior Category (2nd Place)

Oak Park Runners Club

  • Female Masters Category (2nd Place)
  • Female Senior Category (2nd Place)

CARA Corporate Circuit Winners - 2013

  1. Molex
  2. Sargent & Lundy
  3. Woodward

Participation Award Winners - 2013

John Albanese, McHenry
Chuck Aron, Chicago
Alona Banai, Oak Park
Fred Bazzoli, St. Charles
Geri Bensen, Oak Park
Nick Bensen, Oak Park
Ruth Bonacci-Klaeser, Sauk Village
Ashley Bugeja Vuu, Miami FL
Eric Burgess, Long Grove
Hilary Claggett, Chicago
Lynn Crim, Schaumburg
Jen Donahoo, Chicago
Julie Dorian, Chicago
David Dziagwa, Prospect Heights 
Fritz Gareis, Wilmette 
Angelica Guerrero, Chicago
Michael Hogan, Wheaton
Jamie Jacobson, Chicago
Penny Jensen, Chicago
Ann Joyner, Berwyn 
Ken Kansa, Oak Park
Leslie Kelpsch, Chicago
Gerard Kenny, Oak Park
William Kern, Oak Park
Peter Klaeser, Sauk Village 
Marsha Komosa, Chicago
Nick Koplos, Huntley
Scott Laumann, Chicago
Brooke Lehman, Chicago
Bill Leiner, Evanston
Adrian Malec, Park Ridge
Eileen Malec, Park Ridge
Scott Mangum, Barrington
Barb McGovern, Bartlett
Isola Metz, Wheaton
Connie Michalarias, Chicago
Debbie Moss, Chicago
Frank Nicholson, Chicago 
Helen Nuttall, Oak Park
Doug Pearson, Elmhurst 
Darryl Pendleton, Oak Park
Garth Rohn, Harvard
Doris Schertz, Lombard
Allison Schultz, Woodridge
Karen Sersen, Cary
Bob Sievert, Stevensville MI
Gregory Smith, Long Grove
Danielle Steimel, Aurora
Jacqueline Sylte, Waukegan
Julie Talbot, Arlington Heights
Mary Trepelas, Chicago
Michael Trepelas, Chicago
Susan Valene, Carol Stream
Carlos Viramontes, Tinley Park
Maribeth Ward, Chicago
Jeffrey West, Carol Stream
Robert Wiegand, Chicago
David Wiskowski, Lake Forest

Long Distance Award Winners - 2013

Chuck Aron, Chicago
Jessica Avila, Downers Grove
Carrie Blaine, Oak Park
Ruth Bonacci-Klaeser, Sauk Village
Christy Brones, Aurora
Ashley Bugeja Vuu, Miami FL
Marcella Catledge, Chicago
Lynn Crim, Schaumburg
Jen Donahoo, Melrose Park
Julie Dorian, Chicago
Alexis Federoff, Chicago
William Gane, Chicago
Andrew Gavras, Oak Lawn
Rae Goodman, Libertyville
Jonathan Harris, Chicago
Michael Hogan, Wheaton
Kristan Huenink, Chicago
Jamie Jacobson, Chicago
Ann Joyner, Berwyn
Ken Kansa, Oak Park
Gerard Kenny, Oak Park
William Kern, Oak Park
Cheryl Kilborn, Forest Park
Marsha Komosa, Chicago
Mary Ann Kowols, Chicago
Kurt Kowols, Buffalo Grove
Lisa Kraus, Chicago
Scott Laumann, Chicago
Brooke Lehman, Chicago
Peter Mone, Winnetka
Helen Nuttall, Oak Park
Luke Palese, Chicago
Erin Peterman, Chicago
Luis Plascencia, Berwyn
Greg Smith, Long Grove
Mabel Smith, Palatine
John Staerk, Berwyn
Martha Steele, Naperville
Ty Stetzenmeyer, Park Ridge
Edward Straka, Wood Dale
Ted Strelecky, Chicago
Jacqueline Sylte, Waukegan
Julie Talbot, Arlington Heights
Samantha Turco, Chicago
Susan Valene, Carol Stream
Jeanette Volquardsen, Streamwood
Magda von Roth, Chicago
Timothy Warren, Chicago
Jeffrey West, Carol Stream
David Wiskowski, Lake Forest