2014 Runners' Choice Circuit Winners

Congratulations to all award winners and participants!

CARA Runners of the Year: James Akita and Pamela Staton

Junior Runners of the Year: Riley Spankowski and Lauren Garriques

Masters Runners of the Year: Rob Chenoweth and Angelica Guerrero

Veteran Runners of the Year: Craig Gunby and Eileen Skisak

Senior Runners of the Year: Eric Burgess and Grace Wasielewski

Super Senior Runners of the Year: Adrian Malec and Doris Schertz

Clydesdale/Athena Runners of the Year: Chris Stephenitch and Sarah Peterson

Race of the Year: Good Life Race 5K (formerly known as the Race That's Good for Life 5K)

2014 Hall of Fame Recipients: Rob Chenoweth and Frank Nicholson


CARA Overall Winners - 2014

Male

1: JAMES AKITA 142
2: EMISAEL FAVELA 136
3: SCOTT MANGUM 87
4: TODD QUEDNAU 75
5: ROB CHENOWETH 67
6: ERIC ERSPAMER 54
7: MATTHEW JEROMIN 38
8: CRAIG GUNBY 21
9: JASON MAHAKIAN 20
10: DERICK ANHALT 15

Female

1: PAMELA STATON 146 
2: WENDY JAEHN 117 
3: DIANA DAVIS 106 
4: ANETA ZIEMIANSKA 97 
5: LAUREN SYKORA 59 
6: ANGELICA GUERRERO 48 
7: EMILY JURLINA 43 
8: LISA CZEPIEL 28 
9: ELEANOR BRANDT 27  
10: VERONIKA TYLOVA 25 

CARA Age Graded Champions - 2014

1: NANCY ROLLINS 149
2: ANGELICA GUERRERO 118
3: DORIS SCHERTZ 115
4: GRACE WASIELEWSKI 108
5: LOIS GILMORE 106
6: BRIAN SWENEY 99
7: EMISAEL FAVELA 97
8: CRAIG GUNBY 83
9: ROB CHENOWETH 73
10: MARK PRZYBYLA 67

CARA Age Group Winners - 2014

14 & Under    
*1. Riley Spankowski 36   *1. Lauren Garriques 88
*2. Evan Smith 27    
     
15 - 19    
     
20 - 24    
    *1. Lauren Sykora 128
    *2. Lindsay Doherty 91
     
25 - 29    
*1. Eric Erspamer 103   *1. Pamela Staton 147
*2. Joe Vukits 90   *2. Diana Davis 119
*3. Jason Mahakian 75   *3. Kristen Heckert, Lisle
    4. Eleanor Brandt 86
     
30 - 34    
*1. James Akita 148   *1. Aneta Ziemianska 145
*2. Todd Quednau 119   *2. Alona Banai 99
*3. Derick Anhalt 107   *3. Veronika Tylova 97
4. Matthew Jeromin 84    
     
35 - 39    
*1. Emisael Favela 150   *1. Wendy Jeahn 133
*2. Scott Mangum 141   *2. Lisa Czepiel 131
*3. Francisco Guerrero 120    
4. Steve Breese 88     
     
40 - 44    
*1. Lance Caldwell 126   *1. Julie Bruns 97
  2. Mick Brown 104   *2. Jennifer Ho 67
*3. Jason Moderi 81    
*4. Ken Kansa 69    
     
45 - 49    
*1. Rob Chenoweth 150   *1. Christine Bell 139
*2. Doug Pearson 137   *2. Geri Bensen 120
*3. Paul Harris 111    
4. Matthew Abbott 109    
5. Brad Voehringer 74    
     
50 - 54    
*1. Craig Gunby 149   *1. Angelica Guerrero 150
*2. Robert Klawans 135   *2. Renee Severa 132
*3. Raymond Gobis 114   *3. Noriko Valenta 117
4. Carlow Viramontes 105   4. Christine Lipa 108
5. Bill Gilmore 66   5. Barb McGovern 56
     
55 - 59    
*1. Brian Sweney 146   *1. Eileen Skisak 143
*2. Michael Brosilow 131    
*3. Mark Przybyla 131    
4. Don Schaffer 75    
5. Lynn Crim 71    
     
60 - 64    
*1. Eric Burgess 146   *1. Grace Wasielewski 150
*2. Fred Bazzoli 142   *2. Beth Onines 137
*3. Bill Leiner 132   *3. Catherine Saccany 123
4. Robert Jungwirth 127   4. Susan Fernandez 74
5. Rob Warner 73    
     
65 - 69    
*1. Bob Sievert 146   *1. Nancy Rollins 150
*2. Andrew Suozzo 142   *2. Isola Metz 143
*3. John Albanese 141    
4. Bob Richards 101    
5. Bill Igoe 98    
     
70 - 74    
*1. Adrian Malec 149   *1. Stacia Taylor 147
*2. Joe Sehnal 128   *2. Eileen Malec 141
*3. Will Van Dyke 108   *3. Janey Draheim 79
4. Ed Packel 103    
5. Clark Maxfield 102    
     
75 - 79    
*1. Frank Nicholson 148   *1. Doris Schertz 150
*2. Nick Koplos 141    
*3. Russell Scott 133    
4. Kirby Anderson 102    
     
80 - 84    
*1. Carl Hays 146   *1. Lois Gilmore 150
*2. Wayne Gilmore     
     
85 & Older    
*1. Robert Taylor 144    
*2. Dick Lamermayer 138    


CARA Clydesdale / Athena Age-Graded Division Winners - 2014

A    
1. Mick Brown 150   1. Sarah Peterson 120
2. Rob Warner 133   2. Debbie Moss 100
3. Jeff Giffin 130    
     
B    
1. Lynn Crim 149   1.  Leslie Kelpsch 150
    2. Kimberley Stedman 115
    3. Ruth Bonacci-Klaeser 99
     
C    
1. Chris Stepenitch 149    
2. Michael Trepelas 145    
3. Jeffery West    
     

 

CARA Club Circuit Winners - 2014

Dick Pond Fast Track Racing Team
-Combined (Age-Graded) Category - 1st place
-Male Open Category - 1st place
-Female Open Category - 1st place
-Male Masters Category - 1st place
-Female Masters Category - 1st place
-Male Veteran Category - 1st place
-Female Veteran Category - 1st place
-Female Senior Category - 2nd place

Evanston Running Club
-Combined (Age-Graded) Category - 2nd place
-Male Masters Category - 2nd place
-Male Senior Category - 2nd place
-Female Senior Category - 1st place

Elmhurst Running Club
-Male Open Category - 2nd place
-Male Veteran Category - 2nd place
-Male Senior Category - 1st place

Fleet Feet / Nike Racing Team
-Female Open Category - 2nd place

Oak Park Runners Club
-Female Masters Category - 2nd place
-Female Veteran Category - 2nd place 

 CARA Corporate Circuit Winners - 2014

1) Molex 
2) Sargent & Lundy
3) Woodward

 

Please contact Matthew Perez if you notice any errors.



   

2014 CARA Youth Circuit Winners

Congratulations to all award winners and participants!

CARA Age Group Winners - 2014

8 & Under    
*1. Aryan Sharda 100   *1. Olivia Van Kooten 69
    *2. Laila Sharda  44
    *3. Katherine Martin 27
     
9 & 10    
*1. Ryder Conway 71   *1. Nina Sharda 71
*2. Jackson Mendez 62    
*3. Hunter Jaehn 56     
     
11 & 12    
*1. Gunnar Garriques 83